האתר אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, והשימוש בהמלצות הכתובות בו על אחריות הגולשות

© כל הזכויות שמורות למייסדת האתר 

 Logo credit- Emma Plunkett Art

 

סיבות לאי פיריון:

קושי בפוריות הוא אחד הסימפטומים השכיחים באנדומטריוזיס, והוא מהווה באופן מובן את אחד החששות הגדולים של הסובלות מאנדומטריוזיס. כ30 עד 50% מהנשים אשר סובלות מבעיות פריות מאובחנות עם אנדומטריוזיס, וזו סיבה שכיחה מאוד לבעיות בפוריות. 

המנגנונים בהם משפיעים מוקדי האנדומטריוזיס על פוריות האישה עדיין אינם נהירים לחלוטין, אולם חלקם כבר ידועים כיום. מקובל לחלק את ההפרעה בפריון לשלוש סיבות:

1. סיבות מכאניות:
ההפרעות המכאניות נגרמות כתוצאה משינויים מבניים באברי הרבייה ופגיעה בתפקוד התקין של האיברים הללו. תפקוד תקין של האיברים נחוץ על מנת להשלים את תהליך ההפריה והשתרשות העובר ברחם. דוגמאות להפרעות מכניות: יצירה של הידבקויות, חסימת המעבר בחצוצרות ועיוות אנטומי של אברי האגן. הפרעה מכנית עלולה למנוע את המפגש שלהזרע עם הביצית והפרייתה. לחילופין היא עלולה למנוע את מעבר הביצית המופרית, דרך החצוצרה, לחלל הרחם (כתוצאה מחסימת החצוצרה) ובכך לפגוע באפשרות של הריון תקין.
2. הפרעות סביבתיות:

ההפרעה הסביבתית לפריון מתחלקת לשניים.

הפרעה סביבתית ראשונה נגרמת באזור החצוצרות. המפגש בין הזרע לביצית והפרייתה מתרחש בדרך כלל בחצוצרות. במקרה שקיימים בסביבה מוקדים של אנדומטריוזיס, יש לצפות גם לנוכחות מוגברת של נוזלים, תאי דלקת, וחומרים נוספים המתלווים לתהליכים דלקתיים. כל אלה פוגעים, ככל הנראה, בזרע, בביצית, בתהליך ההפרייה, באיכות הביצית המופרית וביכולתה להשתרש ברחם. כתוצאה מכך יורדים סיכוייה של האישה להרות. פגיעה סביבתית שניה נגרמת לרחם. רירית הרחם אמורה לקלוט את הביצית המופרית ולאפשר לה השתרשות. בכדי לאפשר את תהליך ההשתרשות, עוברת רירית הרחם תהליכי הכנה ע”י הורמון הפרוגסטרון, המופרש מהשחלה. ידוע כי נשים עם אנדומטריוזיס מפתחות עמידות חלקית לפרוגסטרון. כתוצאה מכך השפעתו של הפרוגסטרון על הרחם שלהן היא פחותה,מה שגורם לכךשרירית הרחם איננה מוכנה דייה לקליטת הביצית המופרית ותהליך ההשתרשות נפגם.

 1. 3. פגיעה שחלתית:
  מחקרים מצביעים על כך כי בנשים עם מעורבות אנדומטריוזיס בשחלות בצורת ציסטות אנדומטריומות השחלות שלהן מתפקדות פחות טוב. בנוסף, נשים עם ציסטות אנדומטריומות, שעברו ניתוח לכריתת הציסטות ע”י רופאים שאינם מיומנים מספיק, עלולות לסבול מפגיעה בשחלות כתוצאה מהניתוח. פגיעה שחלתית תוביל לירידה בתפקוד הפריוני של השחלה. לכן חושב מאד, כאשר מחליטים על טיפול ניתוחי בשחלה עם אנדומטריומה, שהניתוח יתבצע ע”י רופא מומחה ומנוסה, תוך הקפדה יתרה על שימור השחלה בצורה מיטבית במהלך הניתוח.

 
 

אבחון מצב הפוריות:
: אי פריון מוגדר רק כאשר בני הזוג מנסים להרות ללא הצלחה במשך שנה. אבחנה של בעיות פריון נעשה באמצעות מספר בדיקות, ולא כולן תמיד יהיו רלוונטיות לנשים עם אנדומטריוזיס:
1. מעקב אחר המחזור החודשי-רישום ומדידה של חום הגוף ותסמינים נוספים כגון הפרשות ודימומים על מנת לקבוע את מועד הביוץ.
2. בדיקות דם ושתן-בבדיקות אלו מודדים את רמות ההורמונים אשר משתתפים בתהליך ההפריה. בדיקות אלו נעשות בשלבים שונים של המחזור החודשי. ההורמונים הנמדדים כוללים:
*FHS ו-LH- הורמונים המופרשים מבלוטת יותרת המוח אל השחלות ומשפיעים על ייצור והפרשה של אסטרוגן ופרוגסטרון, הבשלה של הביצית ובקיעתה מן השחלות אל החצוצרה
*אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון
*הורמון החלב (פרולקטין)-עלייה של הורמון זה גורמת לדיכוי של תהליך הביוץ ולחוסר ייצור והפרשת FSH מבלוטת יותרת המוח
3. בדיקות נוגדים-בדיקה למציאת נוגדנים לתאי זרע. הבדיקה נעשית באמצעות בדיקת דם ובדיקה של רירית צוואר הרחם.
4. אולטרסאונד-בדיקת הדמיה הנכשית באמצעות מכשיר אולטסראונד פנימי המאפשר הסתכלות על הרחם, החצוצרות והשחלות.
5. היסטרוסקופיה-בדיקה המתבצעת באמצעות סיב אופטי המוחדר אל איברי מערכת הרבייה דרך הנרתיק. הבדיקה נעשית לקראת תחילת הדימום הוסתי ומאפשרת הסתכלות אל תוך הרחם. בבדיקה גם ניתן לקחת דגימה מרירית הרחם על מנת לבדוק את תקינותה.
6. צילום רחם-בבדיקה זו מחדירים חומר ניגוד אשר צובע את איברי מערכת הרבייה. לאחר מכן נעשה צילום של האיברים המזהה איתור חסימות בחצוצרים או בשחלות ותקינות צורת רחם.
7. לפרוסוקופיה-בדיקה הנעשית באמצעת סיב אופטי אל תוך חלל הבטן, בהרדמה מלאה (לפרוסקופיה יכולה להיות אבחנית או ניתוחית. יפורט בהמשך בחלק על הטיפול הניתוחי).
8. תפקוד בלוטת התריס-בדיקת דם המודדת את רמון הורמון TSH  המופרש מבלוטת יותרת המוח אל בלוטת התריס.

 

 • כמו כן, פעמים רבות, מומלץ לבצע הערכה של מאגר הביציות בשחלה על ידי בדיקת רזרבה שחלתית. השיטות המקובלות כיום להערכת רזרבה שחלתית הן:

 1. בדיקות דם לרמת הורמוני FSH, LH ואסטרדיול-מבוצע בין היום ה2 ל-5 במחזור החודשי. FSH, לדוגמא, הוא הורמון שמופרש מיותרת המוח וגורם להפרשת הורמוני המין מהשחלה, ורמתו גבוהה כשיש ירידה ברזרבה השחלתית

 2. בדיקות דם לרמת Anti-mullerian hormone) AMH) – הורמון שמופרש על ידי הזקיקים הראשוניים בשחלה. רמתו נמוכה כשיש ירידה ברזרבה השחלתית. רמתו לא תלויה בשלב של המחזור החודשי או בשימוש בגלולות

 3. Antral follicle count – בדיקת אולטראסאונד שבודקת את מספר הזקיקים הראשוניים. מספר קטן של זקיקים מעיד על ירידה ברזרבה השחלתית

 

אפשרויות טיפול:
לנשים הסובלות מבעיות פוריות יש שתי אופציות פעולה עיקריות ברפואה הקונבנציונלית:
א. טכנולוגיות הפריה מתקדמות
ב. טיפול כרורגי
מומלץ להחליט על סוג הטיפול עם מומחה בתחום האנדומטריוזיס. חשוב לזכור כי תהליך הכניסה להריון עלול להיות קשה מבחיוד מבחינת כאבים, כיוון שיש הכרח להפסיק את הגלולות, המשמשות עבור רבות כטיפול המונע העיקרי לאנדו'. במצב כזה פעמים רבות הסימפטומים הקשים חוזרים באופן מיידי ומוסיפים אתגר לתהליך ההפריה. 

טיפולי פוריות:

הטיפול בפוריות המקובל במרפאות פוריות הוא השראת ביוץ (זריקות הורמונוליות במטרה להגדיל את מספר הביציות) בשלבים מוקדמים של אנדומטריוזיס, והפריה חוץ גופית (IVF) בשלבים מתקדמים. אין ספק שישנה עליה בשיעור ההריונות אצל חולות אנדומטריוזיס שטופלו לעומת נשים שניסו להרות ללא כל טיפול. אחד הקשיים בטיפולים הללו הינו שבחלק מהמקרים הם גורמים להחמרה ניכרת בתסמינים (בעיקר כאבים). כמו כן בדרך כלל מדובר בתהליכים ממושכים הדורשים בדיקות דם, אולטרסאונד ודיקור לשאיבת ביציות. היתרון בטיפולים אלו הוא כמובן ההימנעות מניתוח שעלול להיות כרוך בסיבוכים. הטיפול בהפריה חוץ גופית "עוקף" את הבעיה המכאנית הקשורה בהידבקויות וכמו כן בשל הביוץ ושיפור יכולת ההפריה עוקף את המכשולים שמקורם בנגעי האנדומטריוזיס.
 

שאלה שאינה פתורה לחלוטין היא האם אנדומטריוזיס פוגם בהצלחת טיפולי פוריות בהפריה חוץ גופית. הספרות הרפואית אינה חד משמעית לגבי התשובה, ונראה כי מס' גורמים עלולים להשפיע:
א. חומרים דלקתיים המשפיעים ישירות על איכות הביציות.
ב. ההידבקויות האגניות עלולות להקשות על שאיבת ביציות.
ג. נוכחות של אנדומטריומות (ציסטות אנדומטריוזיס המכילות דם ישן) בשחלות עלולות להפריע בהשגת מספר ביציות מספק. אנדומטריומות עלולות גם לפגוע באיכות ההורמונאלית של השחלות.

הטיפול הניתוחי:

הטיפול הניתוחי באנדומטריוזיס הינו מורכב ודורש מיומנות הקיימת רק במספר מרכזים בארץ. בניתוח מושם דגש על שימור הרחם והשחלות. במהלך הניתוח מסירים את כל נגעי האנדומטריוזיס הנמצאים באגן, מנרמלים את האנטומיה על ידי פתיחת הדבקויות. מסירים ציסטות שחלתיות ומוודאים שהחצוצרות אינן חסומות. הניתוח הנרחב נעשה בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה) המאפשרת הפחתה ברמת הכאבים, החלמה מהירה וחזרה מהירה לשגרה. מטרות הניתוח הן שיפור הסיכוי להרות, אם זה באופן ספונטני או על ידי הפריה חוץ גופית (In-vitro fertilization – IVF), שיפור הסימפטומים ובדיקה פתולוגית של ממצאים חשודים.

מצבים בהם מומלצת לפרוסקופיה כוללים:

 • נשים עם סימפטומים קשים – נשים סימפטומטיות מדווחות לעיתים על החמרה בסימפטומים לאחר הפסקת הטיפול ההורמונלי המדכא ותחת המינונים ההורמונלים הגבוהים שניתנים בטיפולי IVF

 • נשים שעברו טיפולי IVF שכשלו

 • נשים המעוניינות למצות את האפשרות להרות ספונטנית ולהמנע מטיפולי IVF – בהנחה שבדיקת הזרע תקינה

 • במקרה של ממצאים חריגים באגן כגון ציסטות בעלת מראה בלתי טיפוסי

 • נשים עם אנדומטריומה (ציסטה שחלתית) שקוטרה מעל ל-4 ס"מ

 

יעילות הטיפולים:
הפריה תוך רחמית נמצאה יעילה בשפור הפוריות עבור נשים הסובלות מאנדומטריוזיס קל עד בינוני. גם הפריה מחוץ לרחם (IFV) משמשת לטיפול במצבים  אלה, במיוחד כשמדובר בסתימת חצוצרות, או כשקיים מצב של חוסר פוריות הגבר ו/או כאשר אפשרויות טיפוליות אחרות נכשלו. אולם, מחקר חשוב שפורסם בשנת 2002 השווה בין טיפולי IVF אצל חולות עם אנדומטריוזיס לעומת טיפולי IVF אצל מטופלות ללא אנדומטריוזיס. המחקר מצא שאנדומטריוזיס גורם לירידה בהצלחת טיפולי .IVF יתרה מכך, ככל שהאנדומטריוזיס היה חמור יותר כך הייתה גדולה השפעתו על ההפחתה בהשגת הריונות בטיפולי .IVF לדוגמא, באנדומטריוזיס חמור הייתה הפחתה של 36% בהשגת הריונות.

 

כמו כן, נמצא ששמוש ב-GnRh agonists (זריקות דיכוי הורמונלי) כ-3 עד 6 חודשים לפני ה-IVF בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס, משפר את הסיכוי להרות. ניתן גם לעשות דיכוי מקדים על ידי גלולות.
 

באשר לטיפול הניתוחי, הוא הוכח כיעיל בשיפור הפוריות אצל נשים הסובלות מאנדומטריוזיס בשלבים שונים. בשנת 1997 הראתה קבוצת חוקרים קנדית שנשים עם אנדומטריוזיס בשלבים מוקדמים שעברו ניתוח לפרוסקופי לכריתת נגעים מטעמי פוריות הצליחו יותר בהשגת הריון – 30% לעומת 17% בלבד בקבוצת הביקורת. גם באנדומטריוזיס קשה המערב את המעיים הוכחה יעילותו של הטיפול הניתוחי. במחקר שפורסם לפני שנה על ידי קבוצת רופאים מצרפת נמצא ש-59% מהמטופלות הרו לאחר ניתוח לפרוסקופי.

 

מהו הטיפול הנכון ביותר למטופלות?
על כך עדיין אין תשובה ברורה. בישראל שבה יש מימון לטיפולי IVF וזמינות גבוהה בשל מספר יחידות IVF גבוה במיוחד, הדילמה היא אף קשה יותר. לכל אחד מהטיפולים יש פוטנציאל לסייע אך גם סיכוי לסיבוכים וקשיים. יש לשקול כל מקרה לגופו ליידע את החולה על מגוון האפשריות העומדות בפניה ולעזור לה לבחור את הטיפול המתאים ביותר למצבה.

במחקר חשוב העוסק בדילמה הטיפולית, השתתפו 825 מטופלות שסבלו מבעיות פוריות על רקע אנדומטריוזיס. גילן הממוצע היה 35, והן התקשו להרות במשך כשלוש שנים. המחקר, שנערך במרכז פוריות גדול בספרד כלל 3 זרועות טיפול: 483 מהנשים טופלו בגישה המשולבת והופנו תחילה לניתוח להסרת נגעי האנדומטריוזיס. לאחר הניתוח הזוגות ניסו להרות כשנה באורח ספונטני. בתום השנה הופנו הנשים שלא הצליחו להרות למרכזי הפריה חוץ גופית. הקבוצה השנייה של הנשים מנתה 173 נשים שביקשו לעבור IVF ולא ניתוח. קבוצת הביקורת מנתה 169 נשים שלא טופלו כלל.
מקרב הנשים שעברו ניתוח, 54% הרו באופן טבעי, ללא כל טיפול רפואי נוסף. ובקרב מנותחות צעירות יותר, שגילן עד 35 שנים הצליחו 61% מהנשים להרות באופן ספונטני.
מבין הנשים המנותחות שלא הצליחו להרות במשך שנה והופנו להפריה חוץ גופית, הצליחו להרות עוד 56 נשים. סך הכל שיעורי ההריון שהושגו לאחר ניתוח להסרת נגעי אנדומיטריוזיס עומד על 65%.
מתוך 173 הנשים שפנו ישירות ל-IVF הרו 32% (68) נשים. רק 11% מהנשים בזרוע הביקורת שלא טופלו הצליחו להרות.
מסקנת החוקרים הייתה שלשיטה המשולבת הכוללת ניתוח תחילה, נסיון להרות ספונטנית במשך שנה ורק אז טיפולי IVF ישנה עדיפות על כל שאר השיטות. 

 

פוריות וריפוי טבעי

נשים רבות מדווחות על הצלחה בטיפול בבעיות פוריות באמצעות טיפול טבעי. חלק נכנסות להיריון טבעי לאחר שטופלו בטיפולים אלטרנטיביים ו/או שינו את תזונתן, בעוד אחרות משתמשות בריפוי הטבעי כטיפול תומך בזמן טיפולי פוריות או כהכנה להם. בדומה לטיפול בסימפטומים אחרים של אנדו-תזונה, צמחי מרפא, תוספים, פעילות גופנית, שיטות הרפיה וטיפולים משלימים כמו דיקור ועיסוי בשיטת ארוויגו יכולים לסייע בצורה משמעותית לבעיות הפריון. ניתן למצוא באינטרנט מטפלים רבים בשיטות אלטרנטיביות שונות המתמחים בטיפול בפוריות-נטורופתיה, דיקור סיני, רפלקסולוגיה, ארוויגו וכד'. כדאי מאוד לשקול את האפשרות הזו, אם לפני מעבר לטיפולי פוריות ואם כדרך לתמוך בגוף במהלכם. הטיפול הטבעי נועד לטפל בבעיה מהשורש, ולהתייחס לגוף כמכלול. מתוך כך,הוא פונה גם לגורמים הנפשיים-רגשיים המשפיעים  על הבעיה, מאבחן בעיות וחוסרים שלא ניתנים לאבחון בידי הרפואה הקנובנציונלית, מתייחס לקשרים לא ברורים מאליהם בין תפקודי הגוף השונים ומנסה ליצור שינוי מקיף בתחומי חיים רבים על מנת לשפר את סיכויי הפוריות. כמו כן, תופעות הלוואי שלו מועטות. גם אם אינכן מאמינות בסיכוי של טיפול טבעי לסייע לכן, הייתי ממליצה לפחות לעשות לתקופה שינוי תזונתי מקיף הכולל צמחי מרפא ותוספי תזונה, בליווי מקצועי, ולבחון את תוצאותיו לפני הפניה לטיפולי פוריות.


אפשרויות טיפולים משלימים הרלוונטיות לאנדומטריוזיס ככלל יכולות להועיל מאוד גם למטרות שיפור הפוריות. כדי לקרוא עוד על אפשרויות הריפוי הטבעי, לחצי כאן

אנדומטריוזיס ופוריות