top of page

טיפולים משלימים לטיפול באנדומטריוזיס

בעקבות ההיצע הדל של טיפולים קונבנציונליים המוצעים לנו והצורך בפתרונות נוספים להקלה על הסימפטומים, נשים רבות פונות לטיפולים משלימים ופרא-רפואיים מסוגים שונים. גם אם יש ברפואה הקונבנציונלית מי שיטיל ספק ביעילות חלק מהטיפולים (המשלימים) עקב המחסור במחקרים עליהם, נשים רבות דיווחו על תוצאות מרשימות באמצעות טיפולים אלה, בעיקר דיקור סיני ועיסוי רחם, והן סובלות מהחמרה כאשר אינן מקפידות. כמו בכל דבר, חשוב למצוא את הטיפול המדויק עבורך, עם המטפל הנכון לך.
אפרט כאן מס' טיפולים אשר צוינו כיעילים בידי חולות אנדומטריוזיס ואשר אפשר לשקול ולשלב אותן באורח החיים היומיומי שלך. חשוב לציין שלא הכנסתי כאן את כל נושא הטיפול התזונתי, צמחי מרפא ותוספי תזונה, שמפורט בחלקים אחרים באתר. לשם טיפול מותאם באמצעים אלו מומלץ מאוד להיוועץ בנטורופת/ית. פרטים כאן

 


רפואה סינית-דיקור, צמחי מרפא, תזונה, עיסוי ועוד
הטיפול באמצעות דיקור סיני לריפוי מחלות החל בסין לפני כ-2500 שנה. שיטת טיפול זו חדרה אל התרבות המערבית רק במאה ה-20, והפכה לאלטרנטיבה אמיתית מחד ותוספת חשובה מאידך לטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונלית. האקופונקטורה, המוכרת בארץ בשם דיקור סיני, הינה למעשה החדרת מחטים דקות במיוחד, חד פעמיות וסטריליות אל נקודות שונות בגוף. , על פי תפישת הרפואה הסינית, מחלה נוצרת עקב בעיה בזרימת הצ'י בגוף. לרוב הבעיה בזרימה נוצרת עקב מה שמכונה "חסימה". בעיני הרפואה הסינית, הדיקור הוא אחת הדרכים להשפיע באופן ישיר על איזון הזרימה של הצ'י בגוף. החדרת המחט לנקודת דיקור מסוימת (בהתאם לאבחון) נועדה לאפשר לגוף של המטופל להתגבר על החסימה. המחטים מוחדרות לנקודות הנמצאות על מרידיאנים בהן זורם הצ'י. ישנן מאות נקודות דיקור בגוף האדם, לכל נקודה השפעה אחרת ומשמעות שונה בטיפול בסימפטומים השונים. ברוב המקרים ישאף המטפל ליצור שילוב נכון בין כמה נקודות דיקור, על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר. מספר מחקרים מדעיים מצאו כי דיקור סיני אכן מעורר הפרשה של משככי כאבים טבעיים בגוף, וכך מספק תועלת מסוימת בהקלת כאבים ובחילות, וכן מסייע לסובלים ממחלות דלקתיות.
חולות רבות מספרות כי דיקור סיני או יפני נמצא כיעיל ביותר עבורן בהפחתת הכאב וסימפטומים נוספים ואף בהאטת צמיחת הנגעים, לרוב בשילוב עם טיפול בצמחי מרפא וכטיפול קבוע לטווח ארוך. זהו הטיפול המשלים המומלץ ביותר בידי חולות, אף שגם הוא לא מתאים ויעיל לכל אחת.

עיסוי רחם בשיטת סובאדה (ארויגו)
שיטת סובאדה היא שיטת טיפול אמריקאית, המתבססת על טכניקות עתיקות המגיעות ממסורת שבט המאיה. בבסיס השיטה עומדת התפיסה שמיקום הרחם יכול להשפיע על על רמת הפוריות ועל בריאות האישה.
באמצעות טכניקות עיסוי רפואי, חיצוניות, המתבצעות על הבטן והגב התחתון, מחזקים את הרצועות התומכות ברחם, מרפים את השרירים ומגבירים את זרימת הדם לאזור.
הטיפול בשיטה מותאם לחולות אנדומטריוזיס בכך שהוא מסייע להגברת פוריות, אם בנסיונות טבעיים ואם במהלך טיפולי פוריות, לטיפול בכאבי מחזור וטיפול בבעיות האופייניות לתקופת ההריון. בנוסף, יש לטיפול השפעות רבות גם על מערכת העיכול, ובפרט על טיפול בעצירות. כמו כן, על פי העדויות שהצטברו עד כה ניכר שהשיטה מסייעת לנשים הסובלות מאנדומטריוזיס באמצעות הפחתת כאבים בזמן הווסת ובעת קיום יחסי מין,  וכן בשיפור מצב הציסטות וההדבקויות באגן.

 חולות רבות מספרות כי עיסוי רחם בשיטת סובאדה היה יעיל מאוד עבורן כטיפול קבוע לטווח ארוך. כחלק מהטיפול האישה מקבלת הנחיות לעיסוי עצמי בבית, שיכול להקל מאוד בשעת התקפי כאבים ומסייע לשיפור המצב לטווח הארוך.

פיזיותרפיה לרצפת אגן
אנדומטריוזיס מלווה לעיתים קרובות במתח מוגבר של שרירי רצפת האגן. מתח זה יכול לגרום לכאבים בכלל, ובפרט בעת קיום יחסי מין. נשים הסובלות מאנדומטריוזיס מתארות לעיתים מצב שבו שרירי האגן “אינם מתפקדים” כבעבר, בעיקר עקב הכאב המתמשך באזור. במקרים כאלה, פיזיותרפיה של האגן עשויה לסייע בהרפיית שרירי האגן והפחתת הכאבים. במקרים של פגיעה בתפקוד רצפת האגן ושלפוחית השתן (למשל במקרים בהם סובלת האישה מבריחת שתן), פיזיותרפיה של האגן עשויה להציע הקלה.לרשימת המטפלים המומלצים

תזונה
חשיבותן של תזונה ואורח חיים בריא מפורטת כאן, ותרומתם של צמחי המרפא לתהליך הריפוי מתוארת כאן 


 

רפלקסולוגיה
רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול שפותחה בתחילת המאה ה־20 על ידי ד"ר ויליאם פיצג'ראלד, רופא אף־אוזן־גרון. לפי שיטה זו, ניתן לראות את כל איברי הגוף בכף הרגל. באמצעות התבוננות, לחיצות, מישוש ועיסוי המקום המבוקש ברגל (בעיקר בכף הרגל אך לעיתים גם בשוק), אפשר לאבחן ולטפל בליקויים במערכות הגוף השונות, להרגיע ולהקל במצבים שונים של כאב ובעיות אחרות. כבר בקברי הפרעונים במקורות אחרים בעולם נמצאו  עדויות של אנשים המטפלים ברגלים בצורה שנראית דומה להפליא לטיפול הרפלקסולוגי של ימינו.
במהלך הטיפול המטפל מתבונן ובודק באמצעות מישוש והנעה של כף הרגל היכן יש חסימות והפרעות בתפקוד הגופני והנפשי של המטופל. האבחון הרפואי בשילוב עם התשאול נותן למטפל את המידע כיצד והיכן למקד את הטיפול.


 

טיפולים מבוססי תרגולים גופניים
למידע מפורט -כאן

 

הומאופתיה 
שיטת ריפוי בת מעל ל-200 שנה, אשר התגלתה בשנת 1796 ע"י ד"ר סמואל האנמן, רופא, כימאי ורוקח גרמני. בסיסה של הומאופתיה קלאסית היא ההבנה כי האדם בריא מיסודו ומחלה מסמלת יציאה מאיזון המתבטאת בסימפטומים פיזיים.  השיטה דוגלת באיפיון מלא של כל אדם המגיע לטיפול. לכן, במסגרת הטיפול המטפל ראשית יעבור על מערכות הגוף, כולל הנפשית, כדי לברר ולחקור את היבטיו של כל סיפמטום שמציג המטופל. לאחר שהתקבל המידע הרלוונטי, מתאם ההומאופת תרופה הומאופטית מותאמת לצרכיו של המטופל.
יש הטוענים כי הומאופתיה פועלת על בסיס אפקט הפלסיבו בלבד. לא מעט נשים מסוימות על שיפור בסימפטומים שלהן בעקבות טיפולים אלה, אך ללא מחקר מבוקר ניתן לדעת בוודאות מה יצר את ההשפעה הנ"ל.

אוסטאופתיה וקרניו סקראל 
אוסטאופתיה היא תורה רפואית העוסקת בריפוי ובאבחון באמצעות טיפול ידני. טיפול זה, המשלים את הרפואה הכללית, מתמקד בטיפול בגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון שבגוף. גוף האדם יכול לעמוד בתלאות החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחדיו בצורה הרמונית. לגוף יש את היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו. מסיבות שונות (מחלות, תאונות, בעיות כרוניות) נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים, ובסופו של דבר על הגוף כולו. לאוסטאופת היכולת לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות, ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות השונות של הגוף דבר משותף אחד – הפגיעה בתנועתיות, ואיתה בתפקוד התקין. כך נוצר, לדוגמה, קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול, ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל תהליך שרשרת של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.
אוסטואפתיה נפוצה יותר במקרה של עניינים הקשורים בשלד ובתנועתיות, אך יש נשיפם עם אנדו אשר דיווחו כי הטיפול עזר להן. כמו כן, חולה אחת דיווחה כי טיפול קרניו-סקראל, הקשור לאוסטואפתיה ומסייע לגוף לשחרר חסימות הקיימות במערכת העצבים המרכזית ובנוזל המקיף אותה, בעזרת לחץ ידני לאורך עמוד השדרה ועצמות הראש, סייע גם הוא לסיפמטומים של אנדומטריוזיס.

ביופידבק
פירוש המילה ביופידבק הוא משוב של הגוף (ביו - גוף, פידבק - משוב). מדובר בשיטה שפותחה בשנות ה-40 של המאה ה-20 כדי להעניק מענה לא תרופתי לאנשים בריאים שעוברים משברים בחיים או חווים מתח זמני או מתמיד, וכתוצאה מכך סובלים מתופעות פיזיות. גם אנשים החולים במחלות שונות יכולים להסתייע בשיטה לשליטה במדדים גופניים שונים.השיטה פועלת על עיקרון הלמידה באמצעות משוב מיידי. הנחת העבודה של הביופידבק היא שהמוח האנושי מסוגל להרגיע את הגוף. בודקים עם המטופל באילו מצבים הוא נלחץ ואיך זה משפיע עליו באמצעות מדדים אובייקטיביים שמעניקים לו את המשוב הדרוש, ומלמדים אותו טכניקות להרגעה עצמית. מייסדי השיטה הניחו שברגע שמספקים למטופל נתונים פיזיולוגיים על מצבו, הוא יוכל באמצעות אותה "תמונת ראי" להגיע למצב של איזון ושליטה עצמית. טכניקת הטיפול באמצעות ביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לקחת אחריות, לרכוש שליטה ולשפר את בריאותו, התנהגותו, תחושותיו

ורגשותיו.

הידרותרפיה
הידרותרפיה כמקצוע פרא-רפואי ואחד ממקצועות הרפואה המשלימה, הינה תחום טיפולי שמנצל את סגולות וסביבת המים – במלים אחרות, טיפול פיזיותרפיה שנעשה במים ונעזר בהם. במים מנצלים כל רגע, כל תנועה וכמובן שמתעלים את סגולות המים הפיזיות הרבות (כגון חום המים, תחושת נעימות מרגיעה ומשחררת, לחץ הידרוסטאטי, כוח ציפה, הפחתת משקל, התנגדות המים), על מנת לייצר עשרות התרגילים ושיטות לחיזוק, מתיחה, תנועתיות והרפיה. סוג מסויים של הידרותרפיה נועד לסייע לחולים במחלות כרוניות, ויכול לסייע באספקטים שונים של אנדומטריוזיס. רופאים מומחים מסויימים אף ממליצים לעיתים על טיפול זה.

היפנוזה רפואית
בניגוד לתפיסה הרווחת, היפנוזה היא שיטה בטוחה, יעילה ועוצמתית להבאת שינוי במגוון מצבים נפשיים ורפואיים. לפי חוק ההיפנוזה בישראל-היפנוזה יכולה להתבצע אך ורקבידי רופא או פסיכולוג עם הסמכה לטיפול בהיפנוזה רפואית.
ההיפנוזה מוגדרת כטיפול גוף-נפש, אשר המטופל למצב מגיע בו למצב של רגיעה עמוקה וממוקדת, המאפשר שינוי דפוסים באמצעות סוגסטיות (השאות) חדשות הניתנות מצד המטפל ומוטמעות באופן עמוק במטופל השרוי במצב היפנוטי וכך מפעיל פחות התנגדויות רציונליות ודפוסי חשיבה מעכבים. 
זהו טיפול מוכר ומקובל אשר יש בו הצלחה רבה במגוון סוגים של מצבים-חרדה, כאב כרוני, קשיי קשב וריכוז וכד'. ניתן לקבל טיפול מסוג זה באמצעות קופות החולים, מרפאות  שיקום בבתי החולים או באופן פרטי-אך חשוב, כאמור, לוודא כי מדובר באדם בעל הסמכה לטיפול בהיפנוזה רפואית. 


 

טיפולים משלימים ופרא רפואיים לאנדומטריוזיס

bottom of page