top of page

ניתוחי אנדומטריוזיס בחו"ל 

ישנן חולות אנדו שהחליטו להתנתח בחו"ל, אם בעקבות אכזבות מניתוחים בארץ ואם בעקבות מצבים מורכבים וספציפיים שמצריכים מנתחים מומחים. כמו כן, ידוע לי על הרבה שמתעניינות באפשרות וזו, ולשם כך אנסה לתת מעט מידע על המנתחים הבינלאומיים המוכרים ונחשבים ביותר. 


*המנתח הפופולרי ביותר שאני שמעתי שמגיעות אליו חולות מישראל הוא פרופ' מרק פוסובר, משוויץ. רופא זה מתמחה באנדומטריוזיס אשר מערב עצבים, ואף שני כהן (ארץ נהדרת) התנתחה אצלו ואומרת שכיום מצבה טוב והיא אינה סובלת יותר.
למידע נוסף על פרופ' פוסובר

*מנתחים מפורסמים נוספים הנמצאים בארה"ב, מעורבים מאוד בקרנות ועמותות שונות לקידום אנדומטריוזיס ונחשבים טובים מאוד בתחום הם Dr. Nezhat שמקבל באיזור קליפורניה, וDr. Seckin שמקבל בניו יורק. רופאים אלו הם Excision Speclaists, משמע, הם מורידים את האנדו בכאמצעות כריתה בלבד, ולא צריבה בלייזר, מה שאמור להגדיל את סיכויי ההצלחה. כמו כן, הם אמורים להיות מומחים למקרים מורכבים של אנדו, כגון מעורבות קשה של איברים נוספים וכן הלאה. ראוי לציין כי ניתוח אצלם הוא יקר מאוד, באיזור ה50,000 דולר אם אני זוכרת נכון.
למידע נוסף על ד"ר נזאהט
למידע נוסף על ד"ר סקין

 

*בנושא האדנומיוזיס, אשר קשה מאוד לטפל בו ניתוחית, שמעתי על מנתח מאוסטריה בשם Dr. Keckstein שמתמחה באדנומיוזיס ובמצבים מורכבים מאוד של אנדומטריוזיס. אך לא ידועים לי פרטים נוספים, ולא הצלחתי למצוא את האתר שלו. כמו כן, יש רופא בשם Dr. Osada מיפן שטוען שפיתח שיטה ניתוחית לאדנומיוזיס מבלי לוותר על הרחם, אך לא ידוע לי על מישהי שטופלה אצלו.
למידע נוסף על ד"ר אוסאדה

*בנוסף, קבוצת אנדומטריוזיס בינלאומית יצרה מפה עולמית עם מידע על מנתחים ברחבי העולם, עם סוגי התמחויות שונות. ניתן להיכנס לקבוצות ENDometriosis או Endometropolis בשביל לנסות לברר עוד פרטים, אני קיבלתי שם מידע רב על המנתח שלי ואחרים.
קישור למפה-כאן 

*באופן אישי, אני נותחתי באנגליה אצל המנתח Mr. Trehan, אשר עושה ניתוח של כריתת פריטונאום מלאה. אשתף כאן את מהלך סיפור הניתוח שלי שאמור לתת את כל המידע הרלוונטי. לצערי, מר טרהאן יצא לפנסיה. מנתח נוסף באנגליה שמבצע כריתת פריטונאום מלאה (TPE) הוא Dr. Edi-Osagie

"אני אנסה לענות לכל השאלות ששאלו אותי בתקופה האחרונה, ולתת פרטים מלאים, כדי שאם זה יהיה רלוונטי למישהי-היא תוכל להיעזר בזה.

 • קצת רקע: עברתי ניתוח לפני שנה וחודש, שלא עזר בכלל. בניתוח נצרבו נגעים על הרחם והשחלה, הוצאו קצת נגעים על הפריטונאום (הקרום שמכסה על איברי האגן) והופרדו הידבקויות. הכאב חזר כמעט מיידית, לא ידענו למה. יש גם חשד לאדנומיוזיס. במהלך השנה ניסיתי המון דברים, טבעים וקונבנציונליים, ללא הצלחה. סוג האנדו שיש לי, ע"פ אייזנברג, הוא בעיקר פריטונאלי-נגעיים שטחיים שפרושים על קרום הפריטונאום. 

 • רגע על ההבדל בין צריבה (Ablation) לכריתה (Excision)-ניתוחי הצריבה בלייזר, לעומת כריתת הנגעים בסכין, הם הרבה יותר נפוצים. בד"כ בארץ לפי מיטב הבנתי צורבים את הנגעים הקטנים וכורתים את הגדולים. בחו"ל יש Excision Specialists-מנתחים בכירים אשר לא צורבים כלל, מתוך ידיעה שזו נחשבת שיטה הרבה פחות יעילה מאשר שיטת הכריתה. יש כמה מחקרים בנושא שמוכיחים זאת. לא ידוע לי בארץ על מישהו שנחשב סוג כזה של מנתח. בחו"ל, סוג הניתוח המועדף והיעיל ביותר הוא ניתוח הכריתה-זה גם מה שמאמין המנתח שהלכתי אליו, והוא אף רוצה להוציא את ניתוח הצריבה מחוץ לחוק. אבל, שיטוט בגוגל במחקרים באנגלית הראה שהדבר לא לגמרי חד משמעי, ויש נשים שחשו הטבה גם לאחר ניתוחי צריבה.

 • סוג הניתוח שעברתי נקרא Total Peritoneal Excision. בניתוח הזה, אשר פותח בידי המנתח שלי באנגליה, Mr. Trehan ומבוצע על ידו כבר 16 שנים, כורתים את כל קרום הפריטונאום שבאגן (קרום עור דק שמכסה על איברי האגן) שאח"כ מחלים מחדש. 
  למה סוג הניתוח הזה עניין אותי?
  1. יש לי אנדו פריטונאלי, ושיערתי כי המנתח שלי לא הצליח לצרוב או לכרות את כל הנגעים שם בצורה מיטבית. הורדה של כל קרום הפריטונאום תיאורטית יכלה להקל מאוד על מצב האנדו שלי 
  2. המנתח שלי מאמין שבקרום הפריטונאום מסתתרים תאי אנדומטריוזיס בלתי נראים, שהם בעצם הזרעים לנגעים שחוזרים שוב ושוב, גם לאחר כריתת רחם ושחלות (הרי נשים ללא רחם ושחלות ממשיכות לפתח נגעים חדשים, ואף אחד לא מבין למה). יש מחקרים מהתקופה האחרונה שתומכים בתיאוריה שלו לגבי תאי אנדומטריוזיס בלתי נראים. המנתח מאמין כי הוצאה של הקרום מקטינה את סיכויי החזרה של האנדו ל5 אחוז בלבד. הסטטיסטיקות מפורטות באתר שלו, והן מרשימות למדי. \

 • בניתוח בנוסף נכרתו נגעים מחוץ לטווח הפריטונאום (לדוגמא באיזור המעיים, והיה לי גם נגע קצת מעל האגן, לא הצלחתי להבין בדיוק איפה). בנוסף, המנתח עושה מעין "הדבקה זמנית" של השחלות לדופן האגן על מנת למנוע הידבקויות (הן מוחזקות באמצעות תפר, ומשחררים אותו 10 ימים לאחר הניתוח).

 • כמו כן, המנתח הפך לי את הרחם מרחם אחורי לרחם קדמי (!). בדומה למטפלות ארוויגו, המנתח מאמין כי רחם אחורי תורם לסימפטומים ולא חסר חשיבות. כאבי גב, כאבים בסקס, לטענתו יכולים להשתפר לאחר שינוי מנח הרחם לקדמי. אני לא סגורה איך הוא עשה את ההליך, אבל ראיתי תמונות וזה מגניב. כיום,  הרחם שלי קדמי. 

 • מי הפנה אותי לניתוח? אף אחד. עשיתי את השיטוטים הרבים שלי באינטרנט, מצאתי את המנתח, קראתי באתר שלו הרבה, ביררתי עליו בפורומים שונים באינטרנט, דיברתי עם חולות שעברו את הניתוח, שוחחתי איתו בטלפון שעה ולאחר מכן החלטתי לעבור את הניתוח. 

 • בניתוח נמצא שיש לי אנדו דרגה 1, הרחם היה במרקם רגיל כך שלא ברור אם יש אדנומיוזיס או לא. הניתוח ארך 6 שעות ואושפזתי ל2 לילות אחריו. 10 ימים לאחר הניתוח, אני מרגישה די טוב, המנתח הזכיר לי שיהיו עליות וירידות, למשך חצי שנה-שנה. הוא אף אמר לי שאני לא צריכה להקפיד על תזונה, ולא צריכה לקחת גלולות, כי זה לא מה שיגרום לאנדו לא לחזור. הוא רדיקלי, אין ספק. אני אמשיך להקפיד על תזונה בכל זאת, ומתלבטת לגבי הגלולות. 

 • פרטים טכניים-הניתוח נעשה בצפון אנגליה, באיזור העיר לידס. קבעתי עם המנתח תאריך מהארץ, והתחלנו להפעיל את הביטוח. עלות הניתוח היא 20,000 פאונד, והביטוח שלי שילם ה-כ-ל. כולל שהות וטיסה. כולל עלות מלווה. אני בביטוח בריאות מורחב של הראל, מאז גיל צעיר. רוצה להמליץ על סוכן הביטוח המדהים שלנו, שתיקתק הכל תוך חודש, בין החגים-יוסי חובב מירושלים. הוא הצליח להוציא מהביטוח את המקסימום, זה לחלוטין לא מובן מאליו שיממנו עלויות ניתוח, טיסה, שהות ומלווה! 

 • כאמור, למנתח קוראים Mr. Trehan (באנגליה למנתחים קוראים MR ולא DR). הוא איש יסודי ביותר, מנתח בחסד, אנושי ומקסים. הוא התקשר אליי בערך 4 פעמים מאז הניתוח, כולל פעם אחת אחרי שחזרתי ארצה. הוא נחשב למנתח אנדו הטוב ביותר באנגליה ואחד הטובים בעולם, ומגיעות אליו נשים מכל העולם. הניתוח נערך בביה"ח פרטי מדהים, ולאחר מכן צריך להישאר שבוע באנגליה, גם מבחינת הבעייתיות בטיסה לאחר ניתוח וגם כדי להיות קרובה למנתח במקרה של סיבוך ב7 ימים הראשונים.
   

 • שורה תחתונה-זה ניתוח לאמיצות (וכאלה עם ביטוח פרטי מצוין/הון עצמי ענק). זה מאוד, מאוד, מאוד לא קל לנסוע לניתוח בחו"ל. צריך לפנות זמן מהחיים, צריך שיבואו איתך מלווים שיפנו גם הם זמן מהחיים, צריך לנסוע הרחק (אנחנו נחתנו בלונדון, וזה 4 שעות נסיעה משם) בצד שמאל, צריך להחלים במדינה זרה, צריך לטוס חזרה אחרי ניתוח, ההליכים שהוא עושה לא פשוטים, ההרדמה ארוכה, ההחלמה לא קלה וכו' וכו'. צריך אומץ, וצריך לסבול מספיק בשביל להיות מוכנה לעשות הכל."

bottom of page