top of page

דרכים לסיוע בהתקף כאב של אנדומטריוזיס

חבישות שמן קיק
לשמן קיק יש סגולות רפואיות יוצאות דופן. השמן מופק מזרעי צמח הקיקיון, ומוכר על תכונותיו הרפואיות עוד מימי קדם. נשים רבות מכירות את השמן כמזרז לידה או משלשל בנטילה פנימית, אך כאן הכוונה היא בנטילה חיצונית בלבד.
שמן קיק מסוג לחדור עמוק יותר לשכבת העור מכל שמן צמחי אחר, ועל כך מריחת שמן קיק על העור יכולה להקל על איברים כואבים ומודלקים שנמצאים מתחתיו, להפחית את כמות הדלקת, לחזק את מערכת החיסון באמצעות הגדלת רמת הלימפוציטים, לנקות את הגוף מרעלים ולשפר את זרימת הלימפה. בנוסף לכל זה, שמן קיק גם מכיל חומצת שומן יוצאת דופן-חומצתה ריצינולאית שבכוחה לעקב את התפתחותם של חיידקים, וירוסים ופטריות.
מריחת הבטן בשמן קיק ידועה כתרופת סבתא לכאבי מחזור-הוא נוגד עוויתות, מפחית דלקת ומסייע בהקטנת ציסטות.  
באופן אישי, היו מספר התקפי כאבים בהם חבישת שמן קיק מס' פעמים ביום היא היחידה שהצליחה לסיים את הסיוט. מאז אני מנסה להקפיד לעשות את זה לסירוגין באופן קבוע.
כיצד מבצעים את החבישה?
קחי פיסת בד (אני חותכת ל2 סמרטוטים של ניקול) וטבלי אותה בשמן קיק כך שתיספג היטב. אפשרות נוספת היא לשפוך עליה כמות יפה של שמן קיק. פרשי אותה על הבטן התחתונה, הניחי מעליה מגבת כך שתכסה את כולה, ומעל הניחי בקבוק חם. שכבי כך חצי שעה. אפשר וכדאי לנצל את הסיטואציה למדיטציה או דימיון מודרך-לעיתים עולים דברים חזקים ומעניינים. מומלץ לא לבצע מדי יום לתקופה ארוכה, אלא לבצע מס' שבועות ואז להפסיק לכשבוע.

יש חולות שמספרות שעיסוי הבטן בשמן מגנזיום גם יכול לעזור להן. חשוב לערבב את השמן עם שמן נוסף, כי הוא שורף. ניתן להשיג בIHERB. ניתן גם למרוח על הרגליים לפני השינה ולישון עם גרביים, יש הטוענות שזה משפר מאוד את איכות השינה. 

עיסוי בטן עדין
בעיסוי ארוויגו לומדים כיצד לעשות עיסוי עצמי בבית, באופן יומיומי, כך שישפר את מצב זרימת הדם, הדלקתיות והכאבים. אני ממליצה ללכת לטיפול מסוג זה, אפילו לטווח קצר, ולו כדי ללמוד טכניקות לטיפול עצמי (לעיתים גם יש סדנאות-מומלץ לחפש באתרים של מטפלות ארוויגו). עם זאת, הבחנתי שאפילו ליטוף של הבטן עם כיוון השעון למשך מס' דקות (עדיף לעשות זאת עם שמן) מסייע מאוד בהפחתת הכאב, גם אם לא לטווח הארוך

נענועי אגן
 ישיבה ממושכת אינה טובה לנו, וכל פעולה שמסייעת בהזרמת הדם, מסייעת גם בהפחתת הכאבים. נסי אפילו פעם בשעה לקום ולנענע את האגן איך שבא לך-לי עוזר בעיקר נענוע בצורת 8 אשר מסייע מיידית לכאב. אני מנסה לעשות זאת אפילו בזמן נהיגה,  אז לעיתים הכאב חזק מאוד עקב חוסר התזוזה. צריך לעשות זאת בזהירות, אך זה אפשרי.

 

חליטות תה
התקפי כאבים רבים הופחתו משמעותית אצלי בעקבות שתיית חליטות צמחים. התה המועדף עליי הוא תה ירוק יסמין-לתה הירוק סגולות אנטי דלקתיות מוכחות, והשילוב עם היסמין מרגיע סטרס, משפר את מערכת העיכול ונותן תחושה נהדרת (באופן אישי, כמובן). גם חליטות נוספות חשובות לאנדומטריוזיס, כמו גדילן מצוי ושן הארי אשר חשובות לניקוי הכבד, אך הבחנתי שכאשר אני מרגישה לא טוב או נמצאת בכאב ראש, היסמין, הקמומיל והמליסה עשו את העבודה הכי טוב.

 

תנוחות יוגה
יש מס' תנוחות יוגה שיכולות לסייע מאוד בזמן התקף כאב. מומלץ כמובן לעשות יוגה באופן קבוע, אשר יכול לסייע מאוד בשיפור מצבנו הפיזי והרגשי. כדאי גם להיעזר בשיטת האנדיוגה שפותחה בארץ ע"י קרן הלרשטיין אביטן ונורית סיוון, שאף הוכחה מחקרית כמסייעת לתסמינים. 

תנוחת האישה (סופטה באדה קונסאנה)                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תנוחת המנוחה-CHILD'S POSE (באלאסאנה)

 

 

 

 

 

 

 


תנוחת הכובסת (מלאסאנה)                                                           

תנוחת החתול-פרה (ביטילאסאנה)

"האפי בייבי" (אנאנדה בלאסאנה)

 

 


 

 

 

 

ריקוד ופעילות גופנית

כל תנועה יכולה לסייע מאוד בזמן התקף כאב. לעיתים, הדרך היחידה בה אני לא מרגישה כאב כלל היא כשאני רוקדת. הכאב לא מורגש, עד הרגע שאני מתיישבת. גם כשכואב מאוד אני ממליצה לנסות להקים את עצמך ולרקוד, אפילו עם MTV  ברקע או וידאו ביוטיוב (מומלץ כאלו של ריקודי בטן, נענועי אגן וכד'). ניתן גם לצאת להליכה קלה לשחרור האגן. העיקר להזיז את הגוף!
 

תרגילי נשימות

נשימות עמוקות ואיטיות מסייעות מאוד בזמן התקף כאבים. מבלי משים, כשכואב לנו אנחנו מתכווצות, הנשימה מתקצרת, הגוף נהיה מתוח ונהיה מעגל אכזרי שתורם ליצירת עוד ועוד כאב. כדאי לחפש תרגולי נשימות יוגה (לדוג' נשימת חליפין), או פשוט לנשום לאט ובעדינות, כשהנשיפה ארוכה יותר מהשאיפה. אופציה נוספת היא להשתמש באפליקציות, דוגמת Paced Breathing, ולכוון אותה על כ6-7 נשימות בדקה. באופן אישי-ניצלתי מהחמרה של התקפי כאב רבים בזכות הנשימות האלו, שמרגיעות חרדה, מרפות שרירים ומשפרות מאוד את התפקוד הפיזיולוגי של הגוף במצבי דחק. 
 

דמיון מודרך

דרך שיכולה לסייע מאוד בזמן התקף כאב, אם יש את הסבלנות לשבת ולנסת אותה (וזה לא תמיד פשוט כשכואב כלכך). יש הדרכות רבות ביוטיוב, בספריית המדיטציות וכד', ולעיתים אפשר לעשות זאת לבד. לשבת, לנשום נשימות עדינות, להקשיב לגוף ולנסות לראות מה הוא מבקש ולאן הוא רוצה ללכת.

אמבטיה חמה

נראה לי שאין צורך לפרט :) 

קנאביס

(זוהי אינה המלצה לפעילות לא חוקית, הנחיות להשגת רישיון לקנאביס רפואי תמצאו כאן). בנוסף לשימוש הרגיל, הרבה מדווחות על שיפור דרך שימוש וגינלי בקוקו-וויד (שמן קנאביס בהכנה ביתית, שם שטבעה דפנה גלפז). 

מכשיר אלקרופתי (שימוש בגלים חשמליים עדינים) לאיזון כאב
מכשירים אלו נועדו לשכך כאב באמצעות גלים חשמליים עדינים מאוד. הם אמנם מתאימים יותר לסוגי כאבים אחרים מאנדו, אבל חולות רבות כן דיוחו על הקלה בכאב בשימוש במכשירים אלו באופן קבוע. מכשירים מובילים בתחום הם "טנס" או  "ליביה" שממותג ספציפית לכאבי מחזור.

מדבקות "דרגון"
מדבקות שמסייעות לשיכוך כאב ממוקד, המורכבות מקפסיקום - המולקולה אשר נותנת לפלפל החריף את החום והחריפות שלו. קפסיקום נודעת ביכולתה לחמם איזורים כואבים בגוף ולהזרים אליהם דם וחומרים טבעיים ממערכת החיסון , אלו פועלים לשיכוך הכאב האזורי. חשוב לדעת שהמדבקה שורפת, ולא לכל אחת התחושה נעימה. לי אישית המדבקות עוזרות מאוד, בעיקר בכאבים בכתפיים בעקבות אנדומטריוזיס בבית החזה.

כדור פיזיו

כדור גדול העשוי מחומר אלסטי רך, בדרך כלל בקוטר 35–85 סנטימטר, המלא באוויר. ישיבה על הכדור תוך סיבובי אגן יכולה לסייע בהגברת התנועתיות באגן והקלה על כאבי גב תחתון, בטן תחתונה ותסמינים עצביים. כמו כן, ניתן להשתמש בכדור כתחליף לכיסא בישיבה ממושכת, לדוגמא בעת עבודה על המחשב. 

 

ומה יכול להחמיר את המצב?

מתח, חוסר תזוזה, אכילה מופרזת, אכילה של דברים שלא טובים לנו, עומס רגשי, חוסר שינה

דרכים לסיוע בהתקף כאב של אנדומטריוזיס

bottom of page